7. aprill 2020

3. klassi katsed koduste vahenditega

Muna soolases vees

Vaja on vett, muna ja soola.

Egert                                          

Puhtas vees vajub muna põhja, soolases vees muna hõljub. Surnumeri on väga soolane. Selle vees pole vaja pinnal püsimiseks ujuda, sest hõljutakse veepinnal.


Põlemine

Vaja on tikke ja oskust tikke kasutada.

Mari

Tuletikk on vahend tule süütamiseks. Tavaline tuletikk on umbes 45 millimeetri pikkune ja paarimillimeetri paksune puidust tikk, mille otsas on hõõrdumisel kergestisüttiv, põlev aine.Tavaliselt kasutatakse tikuotsas kaaliumkloraadi, väävli, täiteainete ja sideainete segu.
Tikk valmistatakse enamasti haavapuidust. Tikud pakitakse tikutoosi, mille küljel on punast fosforit sisaldav hõõrdepind tiku süütamiseks. Tiku süttimise protsess on keeruline. Tiku otsa hõõrdumisest hõõrdepinna vastu saavad alguse mitmed keemilised reaktsioonid.
 Põlemist kirjeldatakse tavapäraselt baseeruvana kolmele põhikomponendile: kütus, õhk ja kuumus.

Süttiv küünal

Vaja on küünalt ja kindlat kätt, mis tikku hoiab.

 Mona-Heleen

Esmalt tuleb küünal süüdata, siis leek ära puhuda ning tekkinud suitsu abil saab küünla uuesti süüdata.
Selle triki taga on füüsika ja keemia. Niipea kui küünlaleek on ära puhutud, tekib suits, mis sisaldab üliväikses koguses kuuma küünlavaha, mis ei ole sulanud. See küünlavaha süttib leegist kohe, süüdates uuesti küünla.


Pilv pudelis

Võtsin klaasist vaasi ja panin sinna tavalist vett. Vaasi peale panin taldriku jääkuubikutega. Taldrik pidi mahtuma hästi tihedalt vastu vaasi kaela. Siis hakkas vesi aurustuma vastu taldrikut ja tekkisid vihmapiisad. Nii sain teada kuidas tekkib vihm. Lõpuks jää taldrikul sulas.
                                                                                                                                     Mia


Rasvaga koos

Vaja on vett, margariini, jääkuubikuid ja vaprust.

 Uhh, pean käed panema jääkülma vette! Oliver 

Margariin on hea soojuse hoidja ja ei lase käesoojusel vette levida. Loomi, kes elavad jäisetes tingimustes kaitseb nahaalune rasvkude, mis hoiab kehasoojust ja seetõttu nad suudavad külmas keskkonnas elada.


Mis juhtub mikrolaineahjus oleva seebiga?

Vaja on seepi ja mikrolaineahju.

 Risanna

Seebis on vett ja mikrolaineahju elektromagnetlained panevad seebis sisalduva vee keema ning vesi muutub auruks.  Aur püüab vabaneda ja seep muutub poorseks.